DESAN Uygulamalı İSG Eğitim Salonu’nun 1 yılda sektöre katkıları paylaşıldı | GUNDEMISTANBUL.NET

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Denizcilikte bir asırdan fazla süredir hizmet veren Kaptanoğlu Grubu’na ait DESAN Tersanesi, TMOBB Gemi Mühendisliği Odası’nın düzenlediği Gemi Mühendisliği Haftası etkinlikleri kapsamındaki İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Paneli’nde yer aldı. Panelde, DESAN Tersanesi’nin Türk tersaneciliğinde ilk ve tek olan Uygulamalı İSG Eğitim Salonu’na dair veriler ve salonun tersanecilik dünyasına katkıları paylaşıldı. Panelde konuşan DESAN Genel Denetim ve Destek Birimler Müdürü Fatih Çimen, bir yılını dolduran DESAN Uygulamalı Eğitim Salonu’nda, açılışından bugüne kadar 4400 kişiye teorik ve uygulamalı eğitim verildiğini ve kayıtlı tehlikeli davranış oranında %64 azalma görüldüğünü belirtti. 

İş Sağlığı ve Güvenliğini her alanda uygulanan temel bir kural olarak ele alan DESAN Tersanesi, bunun için en etkili yöntemin eğitim olduğu bilinciyle 2021 yılında tersane bünyesinde “Uygulamalı İSG Eğitim Salonu”nu hayata geçirdi. Uygulamalı İSG Eğitim Salonu’nda, DESAN Tersanesinde çalışmaya başlayacak olan personele işbaşı yapmadan önce, tersane sahası, gemi, yüzer havuz, kapalı saha ve atölyelerde kullanacakları tüm ekipmanların tanıtımı yapılıyor ve uygulamalı olarak deneyimleyebilme imkanına sahip oluyorlar. Tersanede çalışmaya devam eden çalışanlar ise periyodik olarak bu salonda verilen çeşitli ve güncel İSG eğitimlerine katılarak iş sağlığı ve iş güvenliği bilgilerini güncellemiş ve pekiştirmiş oluyorlar. Eğitim Salonu, DESAN Tersanesi çalışanları dışındaki tüm sektör çalışanlarına da hizmet veriyor. 

Çalışanlarda davranış değişikliği sağlama hedefiyle alışılmışın dışında ilk kez uygulamalı eğitim gerçekleştirilen Uygulamalı İSG Eğitim Salonu’nda verilen eğitimlere, açıldığı 2021 yılından bugüne yaklaşık 4.400 kişi katıldı. Bir yıllık süre içinde, hali hazırda çalışanların ikinci kez eğitime katılım oranı %90 artış gösterirken, kayıtlı tehlikeli davranış oranında ise %64 azalma sağlandı. 

Fatih Çimen: “DESAN sadece kendi bünyesindeki çalışanlara değil sektöre de katkı sağlıyor”

Konuyla ilgili bilgiler veren DESAN Genel Denetim ve Destek Birimler Müdürü Fatih Çimen,  “Tersanemiz İş Sağlığı ve Güvenliği konusunda eğitime verdiği önemle öne çıkarak yasal zorunlulukların ötesinde yatırımlar gerçekleştiriyor. Uygulamalı eğitim salonumuz da bunun en güzel örneği. Uygulamalı eğitim ile personelimiz sahada daha nitelikli ve bilinçli olarak çalışıyorlar. Tersanemizde, iş güvenliği kültürünün oluşması adına bünyemizdeki çalışanlar yanında  sektör çalışanlarına da uygulamalı ve teorik eğitimler veriyoruz. Alanında yetkin kadromuz ve uygulamalı eğitim salonumuzla tüm sektöre de katkı sağlamış oluyoruz. Bundan Türk tersaneciliği adına büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz.” dedi. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DESAN Uygulamalı İSG Eğitim Salonu’nun 1 yılda sektöre katkıları paylaşıldı | GUNDEMISTANBUL.NET

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem İstanbul - İstanbul'un Güncel Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!