İstanbul Bilgi Üniversitesi ‘Hastane Öncesi Acil Bakım ve Yaklaşım Sempozyumu’ düzenledi | GUNDEMISTANBUL.NET

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Bilgi Üniversitesi, ‘Paramedikler Günü’ kapsamında “Hastane Öncesi Acil Bakım ve Yaklaşım” başlıklı bir sempozyum düzenledi.  20’yi aşkın üniversiteden ilk ve acil yardım öğrencilerinin katıldığı sempozyumda acil tıbbi müdahale teknikleri konusunda önemli bilgiler verilirken ilk ve acil müdahalenin doğru yapılmasının hayati önem taşıdığı belirtildi

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun Paramedikler Günü kapsamında düzenlediği “Hastane Öncesi Acil Bakım ve Yaklaşım Sempozyumu” 20’yi aşkın üniversiteden öğrencilerin katılımıyla santralistanbul Kampüsü’nde gerçekleşti.  

Acil tıp teknikeri adaylarına hastane öncesi ilk ve acil müdahalede yeni yaklaşımların önemi anlatılarak, dikkat edilmesi gereken konular paylaşıldı.

Paramediklerde trafik,   uzun çalışma saatleri, kriz yönetme beceri eksikliği stresi artırıyor

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Zeynep Şimşek, günümüzde artan afetler, trafik kazaları, kronik hastalıklara bağlı gelişen acil durumlar ve intiharların nitelikli acil tıp teknikerlerine ihtiyacı arttığını belirtti. 

 

Sempozyumda “Kendimizi koruyabilir miyiz?” başlıklı bir sunum yapan Şimşek, acil tıp teknikerlerinde travma sonrası stres bozukluğuna yönelik yaptıkları araştırmanın da özet sonuçlarını sunarak, iyilik durumunu korumaya yönelik yöntemler hakkında bilgi verdi. Çalışanların, sağlıklarını ve güvenliklerini korumak için tehlikelerin ve risklerin farkında olmalarının, bireysel ve örgütsel düzeyde tehlike ve riskleri yönetme becerisi kazanmalarının önemini belirtti. Karşılaşılan travmatik durumlarla başa çıkmak, ikincil travmatizasyonu önlemek ve erken fark etmede travma bilgili sistemlerin önemine değindi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Özge Çelen ile yaptıkları araştırmadan da bahseden Şimşek, “Pandemi döneminde paramediklerin ruhsal durumunu araştırdığımız bir çalışma gerçekleştirdik. İstanbul’da yapılan çalışmada, trafik sorununun travma sonrası stres bozukluğunu 1.9 kat artırdığını saptadık. Sağlık çalışanlarında yaş ilerledikçe duygusal dayanıklılık artıyor ve travma sonrası stres bozukluğu azalıyor. Kişinin daha önce psikiyatrik tedavi görmesi, kronik bir rahatsızlığının olması, sağlığına özen göstermemesi gibi durumlar da travma sonrası stres bozukluğunu artırıyor” dedi.

İntihar vakalarını ciddiye alın

“Travmatik Yaşantılarda Stres Tepkileri ve Yaklaşım” başlıklı sunumunda önemli bir travmatik vaka olan intihardan bahseden İstanbul Bilgi Üniversitesi Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Yüksek Lisans Programı Koordinatörü Prof. Dr. Tamer Aker, “İntihar, meslek yaşantınızda karşılaşacağınız en önemli sorunlardan biri olabilir. İntihar vakalarında kişi farkında olmadan kendine ciddi zarar verebilir. Biz bu tür davranışları sağlıkçılar olarak çok ciddiye almalıyız. Onlara doğru soruları sorarak kendilerini ifade etmelerine olanak sağlamalıyız. Bu konuda ailelerini de bilgilendirerek önlem alınmasını sağlayabilirsiniz” dedi.

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Nevzat Alkan ise, “Paramediklerin Adli Vaka Yönetimi” sunumunda, Adli Tıp Uzmanı olarak sağlık personeli adaylarına tavsiyelerde bulundu. Alkan, “Bir vakaya gittiğinizde sizin önceliğiniz sağlık hizmeti vermek, kişinin ilk müdahalesini yaparak en yakın sağlık kuruluşuna ulaşmasını sağlamak.  Delil elde etme, olay yerini koruma gibi yükümlüğünüz yok, ancak vakaya gittiğinizde olay yerini gözlemleyin. Hukuki olarak bilginize başvurulabilir. Örneğin bir trafik kazasında sürücünün emniyet kemerinin takılı olup olmaması sonraki hukuki süreçlerde önemli bir konu olabilir. Ayrıca sağlık personeli bir suç unsuru ile karşılaşırsa bunu ilgili birimlere bildirmekle yükümlüdür ” diye belirtti. 

İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğr. Gör. Prm. Özge Çelen , Haliç Üniversitesi  Öğr. Gör. Prm. Tolga Ayla,  İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nden Prm. Serpil Saban, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Öğr. Gör. Prm. Eduard Ivancel, İstanbul Anadolu UMKE Sorumlusu Uzm. Osman Türk, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Öğr. Gör. Prm. Hasan Yurtseven, İstanbul 112 Eğitim Birimi Prm. Şener Güler sempozyumda konuşma yapan isimler arasındaydı. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İstanbul Bilgi Üniversitesi ‘Hastane Öncesi Acil Bakım ve Yaklaşım Sempozyumu’ düzenledi | GUNDEMISTANBUL.NET

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem İstanbul - İstanbul'un Güncel Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!