Manavgat Düzenli Depolama ve Enerji Üretim Tesisine yeni üniteler | GUNDEMISTANBUL.NET

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in çevreci ve yenilikçe projeleri arasında yer alan Manavgat Katı Atık Düzenli Depolama ve Enerji Üretim Tesisine eklenen mekanik ayrıştırma ünitesi ile ambalaj atıkları ayrıştırılarak ekonomiye kazandırılırken gaz balonu ünitesi ile de tesiste üretilen enerji miktarı arttı. 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in çevreci ve yenilikçi yaklaşımı ile birlikte Manavgat Katı Atık Düzenli Depolama ve Enerji Üretim Tesisine iki yeni ünite eklendi. Antalya Büyükşehir Belediyesi tesise mekanik ayrıştırma ünitesi ve gaz balonu ünitesi kazandırdı. 

AMBALAJ ATIKLARI EKONOMİYE KAZANDIRILIYOR

Manavgat Belediyesi tarafından Manavgat Transfer İstasyonuna küçük araçlarla gelen evsel katı atıklar, Antalya Büyükşehir Belediyesine ait tırlara aktarılarak Manavgat Katı Atık Düzenli Depolama ve Enerji Üretim Tesisine taşınıyor. Mekanik ayrıştırma ünitesinde evsel atığı içerisindeki ambalaj atıkları hacimsel büyüklük ve cinslerine göre ayrılıp balyalanarak ekonomiye kazandırılıyor. Ambalaj atıklarının ayrıştırılması ile depolama sahasına gönderilen atık miktarı azaldığı için depolama sahasının ekonomik ömrü uzuyor. Bu atıklar döngüsel ekonomiye kazandırılırken çevre kirliliğinin de önüne geçiliyor. Mekanik ayrıştırma ünitesinin yapımı ile yaklaşık 80 personelin istihdamı sağlanacak.

ENERJİ ÜRETİM MİKTARI ARTTI

Enerji üretim tesisinin bir diğer yeni ünitesi olarak gaz bolunu ünitesi oluşturuldu. Gaz balonu vasıtası ile kolektör sistemiyle sahadan çekilen metan gazının siteme daha dengeli verilmesi sağlanmakta ve böylece enerji üretim verimi yüzde 5 arttırılıyor. 3,6 MW kurulu güce sahip Büyükşehir Belediyesi Manavgat Katı Atık Düzenli Depolama ve Enerji Üretim Tesisi’nde üretilen elektrik miktarı 11 bin 500 hanenin aylık elektrik enerji ihtiyacına denk geliyor. Üretilen enerji satılarak Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne gelir olarak geri dönüyor. Depolama sahasında oluşan metan gazının elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle azaltılan karbon emisyon miktarı da 36 bin 500 ton.  

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Manavgat Düzenli Depolama ve Enerji Üretim Tesisine yeni üniteler | GUNDEMISTANBUL.NET

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem İstanbul - İstanbul'un Güncel Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!