Marmara Avşa İçmesuyu Arıtma Tesisi Revizyon Çalışmaları Tamamlandı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Marmara Avşa İçmesuyu Arıtma Tesisi Revizyon Çalışmaları Tamamlanmıştır

BALIKESİR-BHA

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (BASKİ); Şehrimizin her bir noktasındaki altyapıya dokunarak, “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğe” uygun içme suyunu sağlıklı ve kesintisiz olarak abonelerine ulaştırırken, yeni su kaynakları arayışına, su kalitesini arttırmak için içme suyu depo ve kaptajlarının yapım, bakım ve onarımlarına, aynı zamanda su kayıp kaçakla mücadelesine ve İlçe yatırımlarına hız kesmeden devam etmektedir.

Marmara Avşa İçmesuyu Arıtma Tesisi Revizyon Çalışmaları Tamamlanmıştır

Deniz Suyundan İçmesuyu Üreten İlk Tesis
Avşa Adasının içmesuyu ihtiyacı 2010 yılında devreye alınan, Türkiye’de ilk deniz suyundan içmesuyu üreten arıtma tesisinden sağlanmaktadır. 20.000 kişi ve 3.600 m3/gün kapasiteli Marmara Avşa İçmesuyu Arıtma Tesisi 2021 yılında 30.000 kişi ve 6.000 m3/gün kapasiteye çıkarılmıştır.

Marmara Avşa İçmesuyu Arıtma Tesisi Revizyon Çalışmaları Tamamlanmıştır

Tesiste deniz suyu; ters osmoz prosesi ile arıtılarak kullanılmakta olup, İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliği’ne uygun olarak “Su Musluktan İçilir” hedefi doğrultusunda su temini sağlanmaktadır. Tesisin işletme kabiliyetinin arttırılması amacıyla yer alan pompalarının yenilenmesi, değişimi ve tesise ait su alma yapısının rutin temizlikleri ve kum filtrelerinin değişimleri yapılmıştır.

Marmara Avşa İçmesuyu Arıtma Tesisi Revizyon Çalışmaları Tamamlanmıştır

Marmara Avşa İçmesuyu Arıtma Tesisi 2024 Yılı Yaz Sezonuna Hazır
Yaz sezonunda gözde turizm beldelerinden olan Avşa Adasında nüfus yoğunluğuyla doğru orantılı olarak artan içme ve kullanma suyu ihtiyacına yanıt vermek ve deniz suyunun tesis ekipmanlarında yarattığı tahribatı ortadan kaldırmak için tesiste kapasite artışı ve revizyon çalışmaları tamamlanmıştır.

Çalışmalar kapsamında; Su alma yapısında ve kum filtrelerinde yer alan su dağıtma ve su toplama ünitelerinde revizyon yapılmış, kaba ve ince ızgaralarda, kum filtre besleme pompalarında, ters osmoz membranlarını besleyen yüksek basınç pompalarında, basınç eşanjörlerinde ve ters osmoz membranlarında bakım çalışmaları, kum ve remineralizasyon filtrelerindeki medyanların değişimi ile ters osmoz membranlarının filtre ve kılıf değişim işlemleri yapılmıştır.

BASKİ Genel Müdürlüğü “Yaşam kaynağı suyun sürdürülebilir hizmet anlayışıyla, etkin ve verimli kullanılmasını sağlayarak çevreye duyarlı, gelecek nesillere aktarılmasında öncü bir kurum olmak” vizyonuyla vatandaşlara uluslararası standartlarla 7 gün 24 saat hizmet vermeye devam etmektedir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Marmara Avşa İçmesuyu Arıtma Tesisi Revizyon Çalışmaları Tamamlandı
Giriş Yap

Gündem İstanbul - İstanbul'un Güncel Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!