Özyeğinlere Uluslararası Dava

Özyeğinlere Uluslararası Dava
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uluslararası medyada son zamanlarda geniş yer alan bir dava konuşuluyor. Yabancı basında yer alan haberde, davanın, emekli armatör Çetin Şaşmaz ile Özyeğin’in sahibi olduğu Credit Europe Bank arasındaki kredi sözleşmesi üzerindeki anlaşmazlıkla ilgili olduğu belirtiliyor.

Şaşmaz, bankanın iki gemi alımı için taahhüt ettiği 42,5 milyon doları yatırmaması nedeniyle 20 milyon dolar zarara uğradığını iddia ediyor. Tanık duruşmaları bu yılın Mayıs ve Temmuz aylarında yapılacak, ancak baba ve oğul Özyeğin’in tanık duruşmalarında işbirliği yapmayı reddettiği iddia ediliyor.

Çetin Şaşmaz’dan açıklama

1936 doğumlu Çetin Şaşmaz, yaptığı açıklamada, Robert Koleji’nde okuduktan sonra 9 yıl Sıtkı Koçman’da denizciliğe başladığını söyledi.

Denizciliğe Belçika’da, Londra’da ve Rotterdam’da çalışarak Sıtkı Koçman’ın ofislerinde çalışarak ilerlediğini anlatan Şaşmaz, 15 yıl Sıtkı Koçman ile çalıştıktan sonra kendi şirketini kurma kararı aldığını ifade etti.

1972’de Arkas İstanbul’u kurduklarını anlatan Şaşmaz, “13 Kasım 1973’de de onu AŞ’ye çevirdik. Burada 20 yıl ortaklığım devam etti. Daha sonra yollarımızı ayırdık. Ben yan iş olarak tekstil işine girmiştim. İstanbul’da 1974’de İstanbul Yeniköy’de Tugay Apartmanı’nda Hüsnü Özyeğin apartman komşumdu. O zamandan beri Özyeğin ile dostluğumuz ilerledi. İçli dışlı olduk. Londra’da benim evim vardı oraya geldik kaldı. Çocuklarımız beraber büyüdüler. Arkadaşlığımız işe dönüştü. Beraber tekstil işine girdik. O 1987 yılında Finans Bank’ı kurarken hatta Londra’da benim evimde kaldı. Benden destek de istedi. Bende ‘biz kredi kullanmıyoruz ama destek verebiliriz icap ederse’ diye kendisine söyledim. O bankasını kurdu. 1989 yılında tekstil işinde makine almama yardımcı oldu. ‘Bu iş oğullarımız için iyi olacak’ dedi.” açıklamasını yaptı.

Hüsnü Özyeğin’in ortak yaptığı işlerden dolayı Hollanda’daki bankası üzerinden bir takım kredi sözleri verildiğini aktaran Şaşmaz, “Bu sözler yerine getirilmeyince 2019 yılında bankaya dava açtık. Dava ilk mahkemede reddedildi, istinafta reddedildi, Yargıtay ise ‘hayır’ burada bir hak var dedi. Amsterdam Mahkemesi şahit dinleme kararı çıkardı. Onun üzerine 31 Mayıs’ta ilk duruşma ve şahit dinlemeye Fiba Bankası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fevzi Bozer, Eski Finans Bank Genel Müdürü ve şu anda da Fiba Bank Yönetim Kurulu üyesi Onur Umut, Hollanda’daki bankanın eski CEO’su Turan Cemal Beliker’e celp kararı çıktı. Ayrıca Hüsnü ve Murat Özyeğin’e. Hüsnü ve Murat Özyeğin dedi ki ‘biz mahkemeye çıkmayacağız, reddediyoruz, gelmeyeceğiz’ dediler. Bu üçü mecburen gelecek konuşmaya. Bir tanesi Hollanda vatandaşı çünkü. Hollanda vatandaşı isen ve mahkemeye gelmezsen polis zoruyla götürürler. İkinci mahkeme de 4 Temmuz’da olacak. Bunlar dinlendikten sonra da davanın devam edeceğini tahmin ediyorum. Büyük bir ihtimalle de kazanacağız inşallah.” ifadesini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Özyeğinlere Uluslararası Dava

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Gündem İstanbul - İstanbul'un Güncel Haber Platformu ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!